Dedykowane wiązki elektryczne

Każdy hak holowniczy wymaga dostępu do instalacji elektrycznej. W nowoczesnych samochodach instalacja elektryczna ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem. Dlatego, żeby móc zamontować np. przyczepę na haku zaleca się montaż dedykowanej wiązki elektryczne, która m.in. pozwala uniknąć uszkodzenia przewodów.

Obecnie, przewody wykorzystywane przez producentów samochodów są dość cienkie, a to uniemożliwia bezpośrednie podpięcie się do istniejącej już instalacji elektrycznej. Aby hak miał jednak do niej dostęp stosuje się wiązki elektryczne dedykowane. To gotowe rozwiązania przeznaczone do określonych modeli samochodów.

Dlaczego warto wybierać dedykowaną wiązkę elektryczną?

Dedykowane wiązki elektryczne zaprojektowane są do danej marki i modelu samochodu. Dopasowanie odpowiedniej długości przewodów pozwala na optymalne ułożenie przewodów w wewnątrz samochodu. Ich montaż jest bardzo prosty, zwłaszcza że wtyczki są dedykowane i pasują do gniazd umieszczonych w samochodach przez producentów lub pozwalają na bezpieczne podpięcie się do szyny CAN. Skracają również czas montażu i eliminują powstawanie błędów montażowych.

Pakiety zawierają również kompletny zestaw montażowy i szczegółową instrukcję obrazkową, przedstawiającą poszczególne etapy montażu. Wiązkę zalecamy montować w profesjonalnych serwisach i warsztatach samochodowych.

Dedykowane wiązki elektryczne 7 i 13-pinowe – do czego się je stosuje?

Do podłączenia lekkiej przyczepy bez światła cofania, której waga nie przekracza 750 kg, najczęściej stosuje się wiązki 7-pinowe. Większe przyczepy, w tym np. kempingowe lub platformy rowerowe wymagają użycia wiązek 13-pinowych (wiązki 7-pinowe nie obsługują światła cofania).

Dedykowane wiązki elektryczne zasilają oświetlenie przyczep, platform rowerowych, a nawet wspierają urządzenia znajdujące się w przyczepach kempingowych (np. lodówkę czy kuchenkę), czy ładowanie akumulatora. To najwygodniejsze rozwiązanie, gwarantujące bezpieczeństwo, niezawodność i poprawne funkcjonowanie samochodu oraz przyczepy bez ryzyka pojawienia się błędów i utraty gwarancji pojazdu.