Haki holownicze – zastosowanie

Haki holownicze powstały z myślą o możliwości ciągnięcia przyczepy. Obecnie oprócz tego podstawowego zastosowania mają jeszcze wiele innych, z których kierowcy korzystają na co dzień oraz podczas swoich podróży.

Wyposażenie samochodu osobowego w hak holowniczy poprawia jego funkcjonalność i umożliwia transport ładunków o większych gabarytach. Spośród wielu sposobów jego zastosowań do tych najpopularniejszych zalicza się holowanie uszkodzonych samochodów, transport przyczepy kempingowej, materiałów budowlanych, czy rowerów na specjalnej platformie.

Haki holownicze – przyczepka

Najpopularniejszym zastosowaniem haków holowniczych jest możliwość zamontowania przyczepki do przewożenia materiałów lub kempingowej. To rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, zwłaszcza w przypadku transportu towarów budowlanych, dzięki którym można przewieźć elementy, niemieszczące się w samochodzie. Wówczas nie trzeba się martwić o zabrudzenie samochodu lub jego uszkodzenie.

Haki holownicze – holowanie

W przypadku pojawienia się usterki w samochodzie, samochód wyposażony w hak holowniczy może pomóc, odholowując go do garażu lub najbliższego mechanika. Wystarczy zamontować linkę holowniczą, która połączy oba samochody.

Haki holownicze – platforma rowerowa

Rodzinne podróże z rowerami są o wiele bardziej komfortowe, gdy samochód posiada hak holowniczy. Dzięki niemu możliwy jest montaż specjalnej platformy, na której bez problemów zmieści się kilka rowerów. Plusem tego rozwiązania jest bardzo łatwa obsługa – szybki i sprawny montaż.

Haki holownicze – przewóz łodzi, kajaków

Fani przygód na wodzie z pewnością docenią haki holownicze podczas transportu łodzi lub kajaków. Przypięcie ich do własnego samochodu jest oszczędne, ponieważ znika konieczność wynajmowania dodatkowego transportu.

Podczas użytkowania, należy pamiętać, że transportując towary, przewożąc przyczepkę kempingową czy holując inny pojazd, trzeba zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Posiadanie dodatkowego wyposażenia samochodu jest korzystne z wielu powodów i zdecydowanie ułatwia podróże, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Haki holownicze są praktyczne i funkcjonalne, mają wiele zalet, dlatego warto montować je w samochodach i korzystać z nich na co dzień. Co ważne mogą one również uchronić samochód przed kolizją lub zminimalizować jej skutki. Przed zakupem takiego wyposażenia należy upewnić się, czy w danym modelu samochodu możliwy jest montaż haka – wystarczy zapoznać się z zaleceniami producenta.