Wiązka uniwersalna czy dedykowana?

Poniżej prezentujemy różnice pomiędzy wiązkami uniwersalnymi i dedykowanymi. Jeżeli masz wątpliwości jaką wiązkę elektryczną do haka holowniczego wybrać, skontaktuj się z nami.

Wiązka dedykowana Wiązka uniwersalna
Zastosowanie Konkretny marka, model i rocznik auta Różne marki samochodów
Montaż Zdecydowanie prostszy niż w wiązkach uniwersalnych, bez konieczności cięcia kabli, kostka w kostkę, z obrazkową instrukcją dla konkretnego modelu, tak jak zaleca producent auta. Trudniejszy, wymagający doświadczenia montażysty. Przewody są długie, często konieczne jest ich cięcie, zdarza się jednak iż w specyficznych przypadkach są za krótkie. Stosuje się szybkozłączki, standardowa instrukcja montażu, gdzie nietypowe sytuacje nie są opisane.
Działanie Wiązki dedykowane współpracują z komputerem samochodu, czyli systemem CAN. Komputer samochodu steruje oświetleniem przyczepy. Wiązki uniwersalne oszukują elektronikę samochodu. Auto nie wykrywa kiedy jest podłączona przyczepa, a kiedy nie.
Gwarancja Wiązki dedykowane są robione zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, dzięki czemu klient nie traci gwarancji. W przypadku wiazek uniwersalnych może nastąpić utrata gwarancji.
Cena Wiązki uniwersalne są zazwyczaj tańsze od wiązek dedykowanych.
Podsumowanie Wiązka dedykowana to lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż wiązka uniwersalna. Zdecydowanie polecamy wiązki dedykowane do nowszych modeli aut.

Producenci, przewidując, że klienci mogą chcieć założyć hak holowniczy, wprowadzili w niektórych nowszych modelach aut fabryczne złącza pod instalacje wiązki (np. Captiva, Astra H, Zafira B itd.).

Wiązki dedykowane do tych modeli aut są w niektórych wypadkach tańsze od wiązek uniwersalnych.